Ziba Pakzad: Mask Atölyesi

afiş

Mask Atölyesi / Ziba Pakzad
3-4 Kasım 2018

Mask, en genel anlamıyla boyanmış kağıt/karton, kumaş, deri veya plastikten yapılan ve değişik amaçlarla kullanılmak üzere yapılan yapay yüzdür. Ruh bilimi açısından, kişinin oynadığı rol veya hem kendisine hem de çevresine karşı takındığı davranıştır. Bilinen en eski mask örnekleri 30 bin yıl öncesinden kalma Güney Fransa`da ve Kuzey Afrika`daki mağaraların duvarlarında mask resimlerine dayanmaktadır.

Mask yapımında kullanılan gereçler ülkelere ve kullanım amacına göre değişir. Genellikle ahşap, metal, pişmiş toprak, bez, lif, boynuz, tüy, deri gibi gereçlerle yapılır ve önyüzü çok çeşitli biçimlerde işlenir.

Ziba Pakzad tarafından yürütülecek olan”Mask Atölyesi”nde, kendi maskınızı nasıl yaratacağınızı, kavramsal temelini nasıl oluşturacağınızı, kendinizi nasıl ifade edeceğinizi, yarattığınız maskı nasıl kullanacağınızı öğrenmek olacak. Bu atölyede maskınızı tasarlamayı, yaratmayı ve uygulamayı öğreneceksiniz.
İlk önce tasarımınızın temelini olarak karakter veya konseptinizi, sonra kağıt hamuruyla tasarımınızın formunu oluşturacaksınız. En sonunda yaptığınız tam yüz veya yarım yüz maskın boyamasını yaparak sonuçlandıracaksınız.
Teknik: Kâğıt Hamuru

5-8 kişilik gruplar halinde çalışacaktır.
Atölyeye ait tüm malzemeler ücrete dahildir.
Atölye süresi günde üç saatten oluşan iki gündür.
Ders saatleri 14.00-17.00 arasındadır.
Rezervasyon ve bilgi için lütfen iletişime geçin: 05536767730
modadagaleri@gmail.com


Mask Making Workshop / Ziba Pakzad
November 3-4, 2018

You will learn how to conceptualize, create, wear and display your own performing mask. In this workshop by Ziba Pakzad you will learn how to design, create and finish your own mask.
First of all you will start with character/creature concept design fundamentals, next you will learn how to properly shape your design in paper-mache material. Finally you will learn how to paint and finalizing your mask for display.

Technique : Paper-mache
Students will work in a group of 5-8 person
All materials are included.
Workshop duration : 2 days (3 hours per session)
Course program: 14.00-17.00
For reservation and more information please contact : 05536767730
modadagaleri@gmail.com


Ziba Pakzad

1986 yıllında İran’ın Ramsar şehrinde dünyaya gelmiştir. Tahran Azad Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Sanata olan ilgi ve yeteneğini erken yaşlarda keşfetmiş, bu ilgi ve yeteneği akademik bir sanat eğitimi ile desteklemek amacıyla İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi, Görsel Sanatlar Yüksek Lisans Programı’nda eğitimini sürdüren sanatçı, İstanbul ve Amsterdam’daki kişisel atölyelerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sergiler :
2018 – 50 Iranian Avant-garde Women Artist . Park-kultur / Dusseldorf – Germany
2017 – Group Exhibition – Mixed Media- Galeri Mod – Istanbul
2015 – Group Exhibition – Mixed Media – Arte galeri – Tehran
2014 – Group Exhibition – Illustration – Persian Idea Galeri – Tehran