Üstü Kalsın: Cemal Süreya’yı Anma

CS

“Üstü Kalsın”​ Cemal Süreya’yı Anma

09 – 30 Ocak 2020
Açılış: 09 Ocak 19:00

Geçtiğimiz yıllarda Cemal Süreya’nın Kadıköy’de yaşamış olduğu evin bitişiğinde yer alan Galeri Mod’da, “Cemal Süreya’yı Sevmek” ve “Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor” başlıklarıyla, aralarında Ara Güler, Balkan Naci İslimyeli, Devrim Erbil ve Nevhiz Tanyeli gibi Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinin de bulunduğu sanatçılar bulunan sergilerle anılmıştı. Sanatçıların şairin kimliğine, kişiliğine ve şiirlerine atıfta bulunulan resim, heykel, seramik, fotoğraf, video ve kavramsal işlerin yanı sıra, şiir performansları, dinletiler gibi etkinlikler de geçtiğimiz yıllarda yapılan sergilerin dahilinde yer aldı.

Galeri Mod’un artık gelenekselleşen Cemal Süreya’yı anma etkinlikleri, ölümünün otuzuncu yılında da, yani bu yıl da yeni bir sanatçı topluluğunun katılımıyla devam ediyor. İkinci Yeni şiirin öncü ismi Cemal Süreya için “Üstü Kalsın” başlığıyla gerçekleştirilecek sergiyle, adının yaşatıldığı sokakta bir kez daha sevenleriyle birlikte anılacak. 9 Ocak günü Şairin evine ailesi ile birlikte “Cemal Süreya Burada Yaşadı” tabelası asılacak ve ardından sergi açılışına geçilecek.

Küratör: Erkan Doğanay

Sanatçılar: Ayşecan Kurtay, Balkan Naci İslimyeli, Begüm Antalya, Bubi, Demet Yalçınkaya, Füruzan, Gamze Zorlu, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Hakan Cingöz, Haydar Ergülen, Levent Yeşil, Mahmut Celayir, Nevhiz, Nilay Sorgüven, Safiye Başar, Şinasi Güneş, Tan Taşpolatoğlu, Zeliha Akçaoğlu, Zeynep Özdemir